Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - MATEMATYKA
   
COUNTRY:
         
 

 
Home news
 
Matematyka w prosty i przystępny sposób.
 
   
 
   
   
Kontakt
   
 

Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne

 

 
   
 
   
 
   
 
   
 

 

 
Matematyka
     

Matematyka Mam nadzieję, że zawarte tu różne ciekawe i przydatne materiały przyczynią się do poszerzenia Waszej wiedzy i pomogą Wam w nauce matematyki.

 
 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
  Nasi partnerzy
   
 
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
   Matematyka
 

Matematyka (z łac. mathematicus, od gr. μαθηματικός mathēmatikós, od μαθηματ-, μαθημα mathēmat-, mathēma, „nauka, lekcja, poznanie”, od μανθάνειν manthánein, „uczyć się, dowiedzieć”; prawd. spokr. z goc. mundon, „baczyć, uważać”) – nauka dostarczająca narzędzi do otrzymywania ścisłych wniosków z przyjętych założeń, zatem dotycząca prawidłowości rozumowania. Ponieważ ścisłe założenia mogą dotyczyć najróżniejszych dziedzin myśli ludzkiej, a muszą być czynione w naukach ścisłych, technice a nawet w naukach humanistycznych, zakres matematyki jest szeroki i stale się powiększa.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 

   
 
WYBIERZ KATEGORIĘ - MATEMATYKA ŁATWO I SZYBKO
 
 
   Polska matematyka
 

Rozwój matematyki jest uwarunkowany rozwojem szkolnictwa. Jego początki w Polsce są ściśle związane z działalnością edukacyjną Kościoła. Pierwsze szkoły rozpoczęły swą działalność na przełomie XII i XIII wieku. Były to szkoły katedralne, kolegialne i klasztorne, kształcące kandydatów do stanu duchownego. Od  1215 na mocy uchwały IV soboru laterańskiego, zaczęto zakładać szkoły parafialne.

Ważne znaczenie dla rozwoju oświaty i nauki w Polsce miało założenie w 1364 roku przez Kazimierza Wielkiego Akademii Krakowskiej. Jej  absolwenci uczyli później w szkołach parafialnych, dzięki czemu  podniósł się  poziomu szkół. Uniwersytet ten był jednym z pierwszych w Europie Środkowej.  Po odnowieniu w 1400 roku, staraniem królowej Jadwigi i Władysława Jagiełły, uniwersytet ten stał się na kilka wieków centrum nauki przyciągającym także obcokrajowców. Od połowy XV wieku szczycił się wysokim poziomem m.in. matematyki i astronomii. Wykładowcami byli: Marcin Król, Wojciech z Brudzewa i Jan z Głogowa, a genialnym wychowankiem – Mikołaj Kopernik.

W XVI wieku – złotym wieku nauki polskiej- ukazały się pierwsze dzieła naukowe w języku polskim, np. „Algorithmus: To iest nauka Liczby: Polską rzeczą wydana: Przez Księdza Tomasz Kłosa”   (1538), „Geometria To jest Miernicka Nauka po Polsku krótko napisana z  Graeckich y z Łacińskich Ksiąg”  (1556) – której autorem był Stanisław Grzepski. Powstawały inne księgi, drukowane po łacinie, m.in. księgi arytmetyki Jana z Łańcuta (1513) oraz arytmetyka  Benedykta Herbsta z 1516 r.  Swe prace publikował Jan Brożek- np. „Arithmetica integrorum” (1620), obejmująca całokształt znanej  wówczas arytmetyki oraz „Apologia pro Aristotele et Euclide”, „ De numeris perfectis”  ( rozprawa na temat teorii liczb).

Wielkie zasługi dla rozwoju edukacji w Polsce mieli sprowadzeni w 1564 roku jezuici, ale także i inne zakony. W 1578 roku jezuici zorganizowali  kolegium w Wilnie, które przy poparciu króla Stefana Batorego w 1579 roku przekształcili w Akademię Wileńską. Na tej uczelni rozpoczął swoją karierę polski matematyk o europejskiej sławie Adam Kochański.

W tym samym wieku, w 1595 roku, Jan Zamojski,  dążąc do reformy szkolnictwa wyższego, ufundował w Zamościu akademię zwaną Akademią Zamojską. Kolejną  uczelnią była założona przez króla Jana II Kazimierza w 1661 roku Akademia Lwowska.

XVIII wiek to okres, w którym dotarły do Polski wpływy Oświecenia. Wówczas  zainteresowano się ponownie rozwojem szkolnictwa. Utworzona w celu objęcia zwierzchnictwa nad całym szkolnictwem Komisja Edukacji Narodowej wprowadziła do szkół nauczanie m.in. matematyki i nauk przyrodniczych.

W XIX wieku losy edukacji były uzależnione od sytuacji politycznej w poszczególnych zaborach.  W zaborze rosyjskim, dzięki reformie szkolnej z 1803 roku, nastąpił rozkwit Cesarskiego Uniwersytetu Wileńskiego. Było to zasługą opieki księcia Adama Czartoryskiego i zdolnościom organizacyjnym Jana Śniadeckiego. Uniwersytet Wileński stał się wówczas najlepszą polską uczelnią z  bardzo wysokim poziomem nauk ścisłych, medycyny i historii. Został zamknięty po upadku powstania listopadowego.

W tym samym zaborze od 1816 roku do klęski  powstania listopadowego działał też Królewski Uniwersytet Warszawski. Jednym z jego wydziałów był wydział matematyki i fizyki.

Rozwijał się także ruch samokształceniowy, z którego wyrósł tajny Uniwersytet Latający zorganizowany w Warszawie w 1885 roku. Wykłady prowadzone przez znanych polskich uczonych odbywały się w prywatnych mieszkaniach- uczęszczała na nie m.in. Maria Skłodowska –Curie.

Polscy matematycy pracowali przede wszystkim w zaborze austriackim: w Krakowie i Lwowie. Dzięki temu pod koniec XIX wieku uniwersytety i towarzystwa naukowe mogły udostępniać księgozbiory  podręczników z matematyki wyższej. Zajęcia na uczelniach prowadzili wykształceni za granicą matematycy. Powstawały wartościowe prace naukowe, a polscy uczeni utrzymywali ścisłe kontakty z matematykami z Niemiec, Francji i Rosji. Pod kierunkiem Samuela Dicksteina zaczęto wydawać  polskie czasopisma, w których zamieszczano oryginalne prace matematyczne: „Prace Matematyczno-Fizyczne” i „Wiadomości Matematyczne”.  W Krakowie wykładali matematykę Stanisław Zaremba i Kazimierz Żurawski, a we Lwowie Julian Puzyna.

Najgorsza sytuacja panowała w zaborze pruskim, ponieważ zakazano tam prowadzenia wyższych szkół, a w szkolnictwie podstawowym i średnim zakazane było używanie  języka polskiego.

Po odzyskaniu niepodległości sytuacja edukacji uległa zmianie. Znacznie wzrosła liczba szkół powszechnych, a do wybuchu II wojny światowej liczba szkół wyższych wzrosła z 10 do 32. Reaktywowano Uniwersytet Stefana Batorego w Wilnie. Powstały nowe uczelnie: Uniwersytet Poznański, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Wolna Wszechnica Polska, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie.

Już w listopadzie 1915 roku rozpoczął działalność Uniwersytet Warszawski (zaraz po opuszczeniu miasta przez wojska carskie). W pierwszym roku działalności uczelnia przyjęła około tysiąca studentów, w tym ponad dwudziestu na matematykę. Wykładowcami i pracownikami naukowymi byli: Stefan Mazurkiewicz, Zygmunt Janiszewski, Wacław Sierpiński, Jan Łukaszewicz, Samuel Dickstein. Większość z tych uczonych stworzyła silną grupę połączoną wspólnymi zainteresowaniami - topologią- nową dyscypliną w matematyce. Zygmunt Janiszewski zainicjował założenie czasopisma „Fundamenta Mathematicae”, w którym zamieszczano publikacje w językach międzynarodowych by udostępniać osiągnięcia polskich  matematyków. Topologia stała się jedną z najżywiej uprawianych dyscyplin matematycznych w XX wieku, zaś polscy uczeni odegrali w jej rozwoju dominującą rolę.

We Lwowie uniwersytet, który w 1919 roku otrzymał nazwę Uniwersytetu Jana Kazimierza, polscy uczeni – przede wszystkim Stefan Banach i Hugo Steinhaus- stworzyli potężny ośrodek matematyczny zajmujący się inną dyscypliną matematyczną: analizą funkcjonalną. Powstała ona i rozwijała się  dzięki Banachowi i jego uczniom: Mazurkiewiczowi, Orliczowi i Schauderowi.  W 1929 roku założono we Lwowie pismo „Studia Mathematica” poświęcone tylko analizie funkcjonalnej.

Oba wymienione pisma matematyczne należały do najpotężniejszych czasopism matematycznych na świecie.

Matematyka rozwijała się także w innych ośrodkach uniwersyteckich: w Krakowie, Wilnie, Poznaniu. Powstało i rozwijało się Polskie Towarzystwo Matematyczne, które do II wojny światowej miało 200 członków. Powstawały kolejne czasopisma matematyczne - m.in.: „Roczniki Polskiego Towarzystwa Matematycznego”, „Acta Arithmetica”, „Monografie matematyczne”.

Wspaniały rozwój matematyki polskiej przerwała agresja hitlerowska. Uczeni polscy byli rozstrzeliwani, trafiali do obozów koncentracyjnych, np. Kazmierz Bartel ( profesor Politechniki Lwowskiej) został rozstrzelany w lipcu 1941 roku; Aleksander Rajchman (profesor Wolnej Wszechnicy) zginął w obozie w Dachau w 1940 roku. W czerwcu 1945 roku zmarł Stefan Mazurkiewicz, a w sierpniu 1945 roku Stefan Banach.

Podczas II wojny światowej zginęła ponad połowa aktywnych polskich matematyków, część rozproszyła się po świecie. Jednak dzięki ogromnemu entuzjazmowi jeszcze w 1945 roku wydano kolejny tom  „Fundamenta Mathematicae”, co wzbudziło podziw w świecie. Wkrótce wznowiono wydawanie innych czasopism. Ponownie zaczęły działać wyższe uczelnie, wznowiło działalność Polskie Towarzystwo Matematyczne. W 1948 roku powstał  Państwowy Instytut Matematyczny, który później przekształcił się w Instytut Matematyczny PAN. Dzięki temu polska matematyka odzyskała miejsce jakie zajmowała w światowej nauce przed wojną, ale także zdobyła uznanie w innych dziedzinach: analizie, teorii prawdopodobieństwa, algebrze, teorii liczb. O uznaniu wkładu Polaków w rozwój matematyki może świadczyć choćby używanie przez matematyków na  całym świecie pojęć „przestrzeń Banacha”, „retrakty Borsuka” czy „przestrzeń polska”.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
19 - 11.01.2017          
  Matematyka

Matematyka (z łac. mathematicus, od gr. μαθηματικός mathēmatikós, od μαθηματ-, μαθημα mathēmat-, mathēma, „nauka, lekcja, poznanie”, od μανθάνειν manthánein, „uczyć się, dowiedzieć”; prawd. spokr. z goc. mundon, „baczyć, uważać”) – nauka dostarczająca narzędzi do otrzymywania ścisłych wniosków z przyjętych założeń, zatem dotycząca prawidłowości rozumowania. Ponieważ ścisłe założenia mogą dotyczyć najróżniejszych dziedzin myśli ludzkiej, a muszą być czynione w naukach ścisłych, technice a nawet w naukach humanistycznych, zakres matematyki jest szeroki i stale się powiększa.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
18          
  Matematyka

Matematyka (z łac. mathematicus, od gr. μαθηματικός mathēmatikós, od μαθηματ-, μαθημα mathēmat-, mathēma, „nauka, lekcja, poznanie”, od μανθάνειν manthánein, „uczyć się, dowiedzieć”; prawd. spokr. z goc. mundon, „baczyć, uważać”) – nauka dostarczająca narzędzi do otrzymywania ścisłych wniosków z przyjętych założeń, zatem dotycząca prawidłowości rozumowania. Ponieważ ścisłe założenia mogą dotyczyć najróżniejszych dziedzin myśli ludzkiej, a muszą być czynione w naukach ścisłych, technice a nawet w naukach humanistycznych, zakres matematyki jest szeroki i stale się powiększa.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
17          
  Matematyka

Matematyka (z łac. mathematicus, od gr. μαθηματικός mathēmatikós, od μαθηματ-, μαθημα mathēmat-, mathēma, „nauka, lekcja, poznanie”, od μανθάνειν manthánein, „uczyć się, dowiedzieć”; prawd. spokr. z goc. mundon, „baczyć, uważać”) – nauka dostarczająca narzędzi do otrzymywania ścisłych wniosków z przyjętych założeń, zatem dotycząca prawidłowości rozumowania. Ponieważ ścisłe założenia mogą dotyczyć najróżniejszych dziedzin myśli ludzkiej, a muszą być czynione w naukach ścisłych, technice a nawet w naukach humanistycznych, zakres matematyki jest szeroki i stale się powiększa.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
 
 
 
 
 
News - Matematyka
 
   
News - News  
News - News  
News - News  
   
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 
 
Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2017            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2017 Wszystkie prawa zastrzeżone.